Małych Karpat

Encyklopedia PWN

woj. w południowej Polsce;
Beskidy,
czes., słowac., ukr.
Beskydy,
góry fałdowe w północnej, zewnętrznej części Karpat, na terenie Czech, Polski, Słowacji i Ukrainy. Ciągną się szerokim łukiem o długości ok. 600 km i szerokości ok. 50 km, od Bramy Morawskiej i górnej Beczwy na zachodzie po obszar źródliskowy Białego i Czarnego Czeremoszu oraz Suczawy na wschodzie.
Bratysława, Bratislava Wymowa,
stolica Słowacji, położona po obu stronach Dunaju, na pograniczu Małej Niz. Naddunajskiej, Małych Karpat i Kotliny Wiedeńskiej, w pobliżu granicy z Austrią i Węgrami.
rasa małych koni górskich, wyhodowana w XVII w. we wschodnich Karpatach (na Huculszczyźnie) przez skrzyżowanie koni wywodzących się od dzikiego tarpana i ras mongolskich (pochodzących od konia Przewalskiego) z końmi szlachetnymi (ostatnio zwłaszcza arabami);
województwo (od 1999) w południowej części kraju,
pasmo górskie na granicy Zewnętrznych i Centralnych Karpat Zachodnich, w Polsce i na Słowacji, między Kotliną Orawsko-Nowotarską na zachodzie i północnym zachodzie, Gorcami na północy, Beskidem Sądeckim na północnym wschodzie a Pogórzem Spisko-Gubałowskim i Magurą Spiską na południu.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia